Ocenění v anketě Skutek roku

16.06.2021

První cena v anketě Skutek roku v oblasti životního prostředí a zemědělství.

Jaké jsem měl pocity? 

Velkým překvapením bylo, když mě paní Šestáková z Kraje Vysočina oznámila, že jsem byl nominován, což jsem se dozvěděl 11. února 2021. Vrtalo mi hlavou a dodnes jsem se to nedozvěděl, kdo mě vlastně do této ankety nominoval. Chtěl bych mu za to poděkovat.

No bral jsem to s rezervou a v žádném případě jsem neuvažoval o tom, že bych se mohl umístit. A když jsem zjistil, jak pracné je poslat účastníkovi do této ankety hlas, tak jsem to úplně pustil z hlavy. Někdo si zřejmě řekne, vydání nějaké knihy, co je to za skutek roku?

Pro mě, v mém obyčejném žití a bytí na této krásné planetě Země, vydání mé čtvrté knihy "V Zajetí sokolnictví II.", to skutek roku a zkouška odvahy, skutečně byly. Knihu jsem vydával v době, kdy začínala Covidová aféra a bylo jasné, že prodej bude těžký, navíc jsem za vydání utratil spoustu těžce vydělaných korunek, které jsem pochopitelně vzal z rodinného rozpočtu. Ale moc jsem tu knihu v té době vydat chtěl, protože jsem si ji chtěl dát, jako dárek k narozeninám.

O to větší bylo mé překvapení, když mě bylo oznámeno, že jsem v kategorii Životního prostředí a zemědělství, tuto anketu vyhrál.

Zatím jsem vydal

  • Tragédie u jestřábů na hnízdě
  • V Zajetí sokolnictví
  • V zajetí lovecké vášně
  • V zajetí sokolnictví II

Vydání mé první brožury

Tu jsem vydal v roce 2011 a nazval ji "Tragédie u jestřábů na hnízdě", mě vedla skutečnost, že se mi podařilo nafotit na fotopast u jestřábího hnízda to, jak kuna zakouše tři mláďata jestřába lesního, což se v přírodě běžně děje, ale člověk to málokdy vidí. Tuto brožuru jsem chtěl využít, jako upoutávku a reklamu na moji první knihu "V zajetí sokolnictví", kterou jsem nosil v hlavě a dělal si poznámky do sešitu, od 9.prosince 2009, kdy mi tragicky zahynul můj největší kamarád sokolník Zdeněk Sršeň, a kterému jsem vydání jakési takovéto knihy, s návodem na výcvik jestřába lesního slíbil, ještě když žil. Takže jsem chtěl dostát svému slibu. Podařilo se mi to až v roce 2013, ale podařilo. S jejím vydáním jsem měl značné problémy, velké finanční náklady, chyběla zkušenost, ale nakonec vyšla a byla do roka vyprodána. Přestože jsem na jejím vydání a prodeji prodělal, uzrál mě nato v hlavě plán vydat knihu i o svých mysliveckých a loveckých zážitcích, takže jsem na ní hned v roce 2014 začal pracovat. Vydal jsem jí v roce 2016. S jejím vydáním jsem měl opět značné problémy, ale to by bylo na dlouhou besedu. No a když mi vyšla a začala se prodávat tato kniha, tak se mi najednou hromadily emaily s dotazy a zájemci o moji knihu první, která již zmizela z pultů knihkupectví. Dostal jsem dokonce nabídku na její znovu vydání a chvíli jsem o tom i uvažoval. Nakonec jsem se, ale rozhodl pro vydání, již zmíněné další knihy. To proto, že už jsem nějaké zkušenosti s touto problematikou získal, a v hlavě se rodila myšlenka, jak ji udělat lépe. Nakonec se to snad povedlo a díky dobrému grafikovi a skromnému člověku, panu Davidovi Dobrovolnému z Rozsochatce, je kniha po grafické stránce z mého pohledu dokonalá.

A jelikož jste mi možná někteří z Vás poslali hlas, za což všem, kdo mi ho poslali, moc děkuji a jelikož jsem díky ní získal toto čestné vítězství, kterého si moc vážím, tak se snad bude kniha i líbit a prodávat. Každého, kdo by o ní měl zájem, či o něco ze sokolnictví, dravcích a přírodě, rád uvidím.

Jinak kovaný šnek, který je symbolem vítězství v jednotlivých kategorií v této anketě mi bude předán 4.června 2021.

Zda mám v plánu vydat další knihu? 

Plány a myšlenky na vydání další knihy či knih bych měl nebo vlastně mám. Mám již i začátek i název, měla by se jmenovat "V Zajetí života". Vše je však závislé na zdraví, štěstí a času, který je nám dán a vymezen na naší krásnou, ale krátkou návštěvu - našeho bytí, zde na Zemi. Rovněž je k tomu bohužel opět potřeba i finančních prostředků.

Takže díky za pozornost, díky za hlasy v této anketě a hodně zdraví a štěstí přeji všem.