Václav Augustin už je podruhé v zajetí sokolnictví.

12.10.2020

Havlíčkobrodský Deník
Sokolníků na Havlíčkobrodsku opravdu mnoho není, v současné době se mu zde aktivně věnují tři lidé. Jedním z nich je i bývalý dlouholetý starosta Oudoleně, Václav Augustin.

Václav Augustin je jedním z nejlepších odborníků na dravé ptactvo, o svoje poznatky se dělí už ve dvou knihách. | Foto: Havlíčkobrodský Deník/ archiv

Právě jemu se podařilo v nedávné době vydat už druhou odbornou knížku s názvem V zajetí sokolnictví II, která se tomuto osobitému druhu myslivosti věnuje.

"Jsou v ní zachyceny životní zkušenosti, návod k výcviku a také některé zajímavé příběhy," přiblížil Augustin obsah knihy. Publikace by mohla podle autora oslovit sokolníky v celé republice, ale i veřejnost z řad milovníků přírody. Václav Augustin se výcviku létajících dravců věnuje už zhruba tři desítky let.

"V obou knihách jsou zachyceny životní zkušenosti, návod k výcviku a také některé zajímavé příběhy. Je to taková odborně - naučná literatura," přiblížil obsah obou knih Václav Augustin.

Ten sám o sobě v knize říká, že v minulém životě snad musel být jestřábem. Václav Augustin začal psát první knihu už před víc než sedmi lety, v době, kdy se mu narodil vnuk a zároveň tragicky zemřel jeho blízký kamarád. To bylo velkým impulsem k tomu pustit se naplno do práce.

"V knihách se objevují také informace o různých sokolnických akcích v zahraničí, jsou v nich i stovky barevných a velmi kvalitních fotografií," dodal Augustin, který nyní pracuje jako vedoucí lesní správy Staré Ransko.

Jak dodal, těžkým úkolem není en samotné napsání knihy, ale také její vydání, ke kterému je třeba nemalých finančních prostředků.

"Když jsem vydával první knihu, oslovil jsem spoustu subjektů, a nakonec jsem asi třetinu potřebných peněz sehnal od sponzorů. Nakonec jsem se po průzkumu trhu s podobnými knihami rozhodl svoje první dílo vydat v nákladu jednoho tisíce kusů u druhé knihy je to podobné", dodal Václav Augustin, který je členem Klubu sokolníků už od roku 1993.

"Lov s dravci jako takový je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Sokolnictví, stejně jako klasickou myslivost, děláme hlavně pro všechno to krásné kolem," dodal autor.